Trening cardio

trening cardio 300x300 Trening cardioTrening cardio – co to jest?

Trening cardio inaczej trening wytrzymałościowy lub tlenowy polecany głównie osobom walczącym z nadwagą. Trening cardio to świetny sposób na zbędne kilogramy. Trening cardio zwiększa wydolność serca i płuc oraz poprawia wytrzymałość organizmu – dlatego też może być stosowany również przez osoby starsze.
Należy wiedzieć, że im serce i organizm bardziej wytrzymałe, wytrenowane, tym łatwiej nam spalić zbędne kilogramy. W czym tkwi sekret?
Otóż wiele osób pragnących pozbyć się zbędnego tłuszczyku serwuje sobie intensywny wysiłek. I to ogromny błąd! Wysiłek powinien być średniointensywny a dłuższy. Warto poświęcić na trening więcej czasu i zadbać o jego odpowiednią intensywność. Oczywiście efekty te można wzmocnić poprzez spalacze tłuszczu.

Trening cardio – czyli jak?

W treningu cardio należy mierzyć tętno. Powinno ono stanowić 60 – 70 % tętna maksymalnego ( 220 – wiek). Jest to tzw. strefa 2, czyli spalanie tłuszczu. Popzostałe:
strefa 1 (50 – 60 Tmax) – trening  o niskiej intensywności, służy przede wszystkim zachowaniu zdrowia,
strefa 3 (70 – 80% TMax) – trening  służący poprawie wydolności fizycznej,
strefa 4 (80 – 90% Tmax) – trening o wysokiej intensywności, w którym organizm nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tlenu i włączają się beztlenowe reakcje pozyskiwania energii,
strefa 5 (90 – 100% Tmax) – intensywność treningu bardzo wysoka, przez co wykonywanie wysiłku na tym poziomie jest możliwe przez bardzo krótki czas.

Jak wykonywać trening cardio?

Co jest najważniejsze w treningu cardio? Przede wszystkim zachowanie odpowiedniego tętna ( 60 – 70 % maksymalnego), stosowanie go 3 razy w tygodniu po 30 – 40 minut. Gdy czujemy, że organizm mniej się męczy, że nasze tętno przy danym wysiłku, już nie reaguje w ten sam sposób – należy zwiększyć intensywność, bądź długość treningu – jednak wciąż nie wychodząc ze strefy 2.
Najlepszymi sportami w walce z tłuszczykiem i w formie treningu cardio jest – pływanie, bieganie, maszerowanie, aerobic, rolki, łyżwy, jazda na rowerze. Wraz ze spalaczami tłuszczu będzie to jeszcze skuteczniejsza metoda, szybko przygotowująca nas na plażę i wszędzie tam, gdzie liczy się dobry wygląd!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fitness, Trening .