Glutamina działanie oraz dawkowanie glutaminy

Glutamina

Glutamina działanie oraz dawkowanie glutaminy 300x300 Glutamina działanie oraz dawkowanie glutaminyGlutamina jest najczęściej występującym aminokwasem we krwi i tkance mięśniowej. Glutamina stanowi aż 60% puli aminokwasów budujących białka mięśniowe i jest niezbędnym źródłem paliwa dla komórek układu odpornościowego. Długotrwały i intensywny trening prowadzi do zużycia nawet 30% glutaminy. Do odbudowy utraconej glutaminy zużywane są  białka z mięśni. Prowadzi to do rozpadu tkanki mięśniowej i tym samym utraty masy mięśniowej. Świetnym rozwiązaniem jest tu glutamina w proszku, która szybko i skutecznie przeciwdziała zniszczeniom tkanki mięśniowej, a to przyczynia się do zdecydowanie lepszej sprawności naszego organizmu.

Glutamina działanie

Glutamina ma działanie ergogeniczne, anaboliczne i antykataboliczne. Pełni rolę magazynu azotu, co umożliwia syntezę nowych aminokwasów niezbędnych do budowy białek ustrojowych. Czyli działanie Glutaminy powstrzymuje rozpad białek i ułatwia ich odbudowę.

Działanie glutaminy polega między innymi na zwiększonym uwodnieniu komórek mięśniowych. Duża objętość komórki stymuluje syntezę białek i glikogenu mięśniowego. A co za tym idzie działanie glutaminy wpływa pozytywnie na przyrosty masy mięśniowej, czyli obwodów mięśni.

Glutamina zmniejsza łaknienie na słodycze, cukier i ułatwia zgubienie zbędnego tłuszczu. A jej najlepsze efekty uzyskamy, gdy połączymy ją z witaminą B6, H, pierwiastkami życia (magnez, mangan, potas), tauryną czy też z proliną lub kwasem asparaginowym.

Glutamina dawkowanie

Dawkowanie glutaminy powinno być rozłożone na cały dzień.

Glutamina dawkowanie - najlepiej 5 g na porcję.

Najlepsze  pory dawkowania glutaminy to rano, po treningu i przed snem. Glutaminę najlepiej podawać łącznie z węglowodanami, gdyż powodują one łatwiejsze jej przenikanie do mięśni.

Naturalnym źródłem glutaminy jest – surowy szpinak i natka pietruszki. Znajduje się również w rybach, mięsie drobiowym, mleku i roślinach strączkowych, jednakże łatwo ulega zniszczeniu poprzez gotowanie. Dlatego też osoby regularnie ćwiczące powinny ją uzupełniać poprzez odpowiednią suplementację.

Przestrzeganie dawkowania glutaminy zapewni jej lepsze działanie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Suplementacja .